Dyski przenośne mogą być receptą na kończące się miejsce na dane w „pececie” czy też laptopie. Dzięki którym możemy się stać jeszcze bardziej mobilni w kwestii przenoszenia naszych danych. Również bardzo dobrym zastosowaniem dysków zewnętrznych jest archiwizacja cennych zdjęć, filmów, czy też plików.
Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje dysków zewnętrznych: 2, 5 lub 3,5 calowe, chodź również mniej spotykane są dyski zewnętrzne w technologii ssd.
Dysk przenośny 2,5 cala to:
Małe i poręczne urządzenie. Służy głównie do przechowywania i przenoszenia różnego typu danych. Współpracuje z dowolnymi urządzeniami - komputerem, laptopem, odtwarzaczem multimedialnym, telewizorem. Tego typu dyski zasilić możemy bezpośrednio z portów USB.
Dysk przenośny 3,5 cala to:
Znacznie większe i niestety cięższe, generujące bardziej intensywne wibracje urządzenia przez co używamy ich głównie jako biurkowy magazyn danych. Umieszczamy na nich kopie zapasowe systemu i najważniejszych danych. Dyski 3,5″ calowe wymagają osobnego zasilacza.
Odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych zasadniczo nie różni się od odzysku danych z dysków hdd montowanych w komputerach, laptopach itp. ponieważ budowa dysku przenośnego jest zasadniczo taka sama. Widoczna różnica jest w mniejszych modelach dysków przenośnych ponieważ nie ma zastosowanie przejściówki interfejs S-ATA/ATA na wyjście USB, tylko od razu przy dysku montowany jest interfejs USB. W takich dyskach odzyskiwanie danych jest utrudnione przez brak interfejsu S-ATA/ATA, jak i również niektóre modele takich nośników są zaszyfrowane. |